Forum Prawne, Darmowe Porady Prawne, Pomoc i Informacja Prawna Strona Główna

 Ogłoszenie 
Forum-prawne.com.pl wykorzystuje pliki cookies w celach statystycznych, personalizacji ustawień oraz preferencji reklamy. Korzystanie z forum-prawne.com.pl bez blokowania plików cookies oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Pamiętaj, że w przeglądarce masz możliwość blokowania plików cookies.

Poprzedni temat «» Następny temat
dla kogo wkład mieszkaniowy?
Autor Wiadomość
numa_20

Dołączył: 24 Lip 2011
Posty: 1
Wysłany: 24 Lipiec 11, 15:58   dla kogo wkład mieszkaniowy?

Witam.
Zmarła moja siostra, która posiadała spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkaniowego. Siostra była wdową. Z dokumentu o przydziale mieszkania(jedynie taki dokument posiadam w swojej dyspozycji) wynika, że mieszkanie zostało przydzielone mojej siostrze,a głównymi lokatorami byli siostra i jej mąż.
Wg ustawy: "Z chwilą śmierci jednego z małżonków spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, które przysługiwało obojgu małżonkom, przypada drugiemu małżonkowi. Małżonek ten, jeżeli nie jest członkiem spółdzielni, powinien w terminie jednego roku od dnia śmierci współmałżonka złożyć deklarację członkowską."
Czy przydział mieszkaniowy, który przypadał siostrze jest równoznaczny z tym, że to tylko siostra posiadała lokatorskie prawo do lokalu,czy posiadała je wspólnie z mężem?
W ustawie jest tylko zapisane co się dzieje w przypadku gdy umiera małżonek,który posiadał lokatorskie prawo. A co się dzieje w przypadku gdy umiera małżonek, który jest tylko lokatorem i takiego prawa nie posiadał.Czy siostra po śmierci męża powinna zgłosić fakt śmierci do spółdzielni?
W spółdzielni zostałam poinformowana, że wkład mieszkaniowy będzie rozdzielony po doniesieniu postanowienia sądowego na pól, tzn. że ja dostanę połowę po siostrze, a drugą część dostaną siostry zmarłego szwagra.
Czy siostry zmarłego szwagra mają prawo do wkładu mieszkaniowego, jeśli szwagier zmarł dużo wcześniej niż moja siostra, a siostry szwagra nie były i nie są zainteresowane mieszkaniem?
 
 
DFAKTURA

Dołączył: 04 Maj 2010
Posty: 486
Wysłany: 1 Sierpień 11, 19:53   

Dzień dobry. Moim domniemaniem prawnym jest stwierdzenie, że jeśli Pani siostra ustanowiła spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego przed 24 kwietnia 2001 roku wówczas to „prawo lokatorskie” bez względu na panujące w tym małżeństwie stosunki majątkowe przysługiwało obydwojgu stronom małżeństwa. Jeśli po wskazanej dacie nastąpiło nabycie tego prawa wówczas biorąc pod uwagę jakieś szczególne okoliczności np. na wniosek jednego z małżonków sąd w wyroku mógł znieść wspólność tego prawa. Wydaje mi się to mało prawdopodobne, więc idąc za treścią art. 9 ust 5 spółdzielcze prawo lokatorskie może należeć do jednego lub obojga małżonków, co w stanie prawnym przed 24 kwietnia 2001 oznaczało, że nawet nabyte przez jednego należało się obydwojgu. Po śmierci męża siostra powinna zgłosić ten fakt do spółdzielni pod warunkiem, że nie jest członkiem spółdzielni. Jeśli była to nie widzę w tej kwestii problematycznych aspektów. Odpowiadając na pytanie czy siostry Pani szwagra są uprawnione do części wkładu mieszkaniowego należy stwierdzić, że zgodnie z art. 14 ust 2. ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych TAK są uprawnione. Pozdrawiam
_________________
Dawid
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


Strona wygenerowana w 0,25 sekundy. Zapytań do SQL: 11